İsviçre Çakısında Bir Dönem Kapanıyor! Herkesin Evindeki Çakı Artık Böyle Olacak

Bir asırdan fazla bir süredir piknikçilerin, kamp yapanların, eşya taşıyanların ve yolculuk yapanların yanlarından ayırmadığı bir alet olan İsviçre çakısı artık yeni bir versiyonuyla kamuoyunun karşısına çıkacak.

Ünlü cep aletinin üreticisi Victorinox, bıçak taşımaya yasak veya kısıtlama getiren giderek artan sayıda ülkeye yanıt olarak, özel olarak tasarlanmış ilk bıçaksız ürün serisini geliştirmeye başlıyor.

Aile şirketinin dördüncü nesil CEO’su Carl Elsener, “Dünyadaki şiddet olayları nedeniyle bıçaklara yönelik artan düzenlemelerden endişe duyuyoruz.”

“Bazı ülkelerde bıçak, silah görüntüsü yaratıyor. Bisikletçiler için faydalı olacak bir alet yaratmayı düşünüyorum. Bisikletçilerin belirli aletlere ihtiyacı var ama mutlaka bir bıçağa ihtiyaçları yok. Golfçülere özel bir aletimiz zaten var.” dedi.
Geçen hafta bir yargıç, İngiltere’nin Bath şehrindeki bir ev partisinde boynundan bıçaklanan 16 yaşındaki genç rapçi Mikey Roynon’un öldürülmesinden bıçağı sorumlu tuttu.

Aynı hafta Leeds’te ilkokul öğrencilerinin gözü önünde başka bir genci kalbinden bıçaklayan 15 yaşındaki bir erkek çocuk da cinayetten suçlu bulundu.

Bu açıklama, son iki yılda şiddet ve taciz olaylarında %65’lik bir artış yaşanırken, alışveriş merkezi güvenlik personeli için çelik yelek talebinin arttığı yönündeki raporların ortasında geldi.

Birleşik Krallık yasalarına göre, bir kişi yalnızca 7,62 cm’den daha kısa, katlanır bıçağa sahipse halka açık alanda bıçak taşıyabiliyor.
Klasik bir İsviçre çakısında bıçak, tornavida, makas, konserve açacağı, testere bıçağı, tirbüşon, kürdan, cetvel, pense, büyüteç gibi çok çeşitli alet ve edevatlar yer alıyor.

İsviçre çakısı ilk olarak 1891’de İsviçre’nin Ibach kentinde geliştirildi ve şirketin orduya bıçak tedarik etme sözleşmesi olduğundan orijinal olarak Offiziersmesser veya subay bıçağı olarak anılıyordu .

Ürüne altı yıl sonra İsviçre çakısı adı verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x