İsveç’te kıymeti biliniyor Türkiye’de esamesi okunmuyor. Demir sülfür manganez kalsiyum yararları saymakla bitmiyor

Baharatlar hem lezzet hem de şifa kaynağı. Yaşlandıkça değişen bedeni doğru baharatları tercih ederek ayakta tutabilirsiniz. Çünkü yaş ilerledikçe hafıza zayıflıyor, kemikler küçülüyor, kalp hastalığı gibi riskler artıyor.

Yaşlanma kaçınılmaz bir süreç, ancak bazı baharatları yiyecek ve içeceklere dahil ederek onu yavaşlatabiliriz.

Bu konuda en etkili baharatlardan biri de kakule.

Hint, Orta Doğu ve İsveç yemeklerinde kullanılan zencefil bitkilerinin tohum kabuklarından elde edilen kakule Türkiye’de ne yazık ki pek fazla bilinmiyor. Kakule kahvelere ve tatlılara aroma vermesi için tüketiliyor.

Kakule faydaları ile vazgeçilmez olmayı fazlasıyla hak eden bir baharat. Kakule içerdiği demir, sülfür, manganez, kalsiyum, potasyum gibi mineraller ile soğuk algınlığından mide rahatsızlıklarına kadar birçok alanda kullanılan mucizevi bir baharat olarak biliniyor.

KAKULENİN FAYDALARI

İçerdiği yararlı özellikler araştırmalarla kanıtlanan bu baharat tam bir antioksidan deposuna sahip. Araştırmacılar, bu baharattaki antioksidanların serbest radikallerle savaşmada etkili olduğunu keşfetti.

Kakulenin idrar söktürücü özelliği de çok yüksek seviyede. Böbreklerde biriken kalsiyumu kaldırmanın yanı sıra kan basıncını düşürerek böbrek sağlığını iyi yönde etkiliyor. Düzenli olarak kakule tüketimi böbrek, mesane ve idrar sorunları gibi rahatsızlıkları giderilmesinde yardımcı olurken, böbrek taşlarını da azaltır.

Nefrit, yanma veya ağrılı idrara çıkma ya da sık sık idrara çıkma gibi durumlarda da son derecede faydalıdır. Kısacası, kakule böbrek işleyişini geliştirmek için en iyi bitkiler arasında yer alıyor.

Bazı araştırmalara göre kakule kanser hücreleriyle savaşmada etkili doğal çözümlerden.

Kakule’nin en bilindik yöntemlerinden bazıları ise, felçten korur, kolesterolü düşürür, kalbe iyi gelir, kakule harika bir nefes tazeleyicidir, dişler ve diş etleri için faydalıdır, hamilelikte bulantıyı azaltır, ancak doktora sorularak tüketilmelidir.

Kakule astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum problemleri semptomlarının hafifletilmesine de iyi gelir. Akciğerlerin içindeki kan dolaşımını artırırken, iyi bir balgam söktürücüdür. Balgam söktürücü olduğundan göğüste meydana gelen tıkanıklığı giderir, nefes almayı kolaylaştırır. İnflamasyona karşı savaşır ve mukozaları çözer. Kakule nezle için kullanılacaksa tozunu burnunuzla içinize çekmelisiniz.

Antiseptik özelliği sayesinde de vücudu mikroplardan koruyan kakule, yine bu özelliğin etkisiyle olumsuzluklardan çok çabuk etkilenen organlarımızdan olan akciğerleri bir güzel koruyor. Düzenli kakule kullanımlarının cinsel gücü arttırmada önemli bir etkisi olduğu da bilinmektedir. Çünkü kakulenin afrodizyak etkisi de vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x